Sminkes karrierem elején –mint a legtöbben – munkám során én is az ismert és felkapott professzionális márkákat használtam, otthon pedig előszeretettel kísérleteztem a különféle alacsonyabb árkategóriájú, drogériás sminkszerekkel. Egyre többször hallottam azonban panaszkodni ismerőseimet, a fotózásokon dolgozó modelleket és más hölgyeket arról, hogy egy-egy sminkszer, vagy egy sminkben eltöltött nap hatására, milyen reakciókat, irritációkat tapasztalnak magukon. Gyanús lett, hogy ennyi egymástól független, különböző márkákat és különböző mennyiségben használó nőtársam is ugyanolyan panaszokról számolt be, miközben én magam is egyre gyakrabban vettem észre magamon a bőrirritáció különböző formáit.
Beleástam hát magam a témába és bizony döbbenetes dolgokat találtam. Nem is gondolnád ugyanis, hogy mennyi potenciálisan veszélyes, irritáló, allergiát kiváltó anyag rejtőzik a sminkszereidben. Ahogy egyre többet és többet tudtam meg az összetevők lehetséges hatásairól úgy éreztem egyre biztosabban, hogy nekem is egy másik útra kell lépnem s így történt, hogy 2015-ben egy egészségesebb és zöldebb megközelítésre váltottam a szépségápolás és a sminkelés terén is.
Megismertem a természetes kozmetikumok széles kínálatát, megtaláltam kedvenceimet és kialakítottam új bio szépségápolási rutinomat. Mindezt mindenféle lemondás vagy kompromisszum nélkül! Az organikus szépségápolás ugyanis ma már mindenre kínál alternatívát, ami gyakran még jobb is mint a “hagyományos” opció. Így például organikus sminkből is van olyan, amely bizony minőségben, pigmentáltságban és tartósságban is bátran versenybe szállhat a nagy professzionális márkákkal.
Úgy gondoltam számodra is fontos lehet, hogy tisztában legyél a hagyományos kozmetikumokban rejtőzködő csúnyaságokkal, így a cikket elolvasva tájékozottan tudsz döntést hozni arról, hogy valójában mi kerüljön arcodra, szervezetedbe.
Miből is készül valójában a vörös rúzs?
Talán a rúzsok és szájfények a legkritikusabbak, hiszen ezeket akarva-akaratlanul is lenyalogatjuk, “megesszük” a nap folyamán és így alkotórészeik direktben bekerülnek a szervezetünkbe. Az egyik legdöbbenetesebb dolog az, hogy egy, az amerikai FDA (Food and Drug Administration) által végzett kutatás során, a vizsgált hagyományos ajakrúzsok 100%-ában találtak ólom részecskéket. Az ólom kifejezetten káros az emberi szervezetre, nincs olyan, hogy “elfogadható mennyiség”. Magas vérnyomást, vese problémákat, viselkedési és fejlődési rendellenességeket okozhat továbbá nem zárják ki rákkeltő hatását sem, így jelenléte abszolút nem elfogadható egy olyan termékben, melyet nők milliói használnak napi szinten. Meglepődnél ha felsorolnám milyen közismert márkák buktak el ezen a bizonyos teszten…
És arról hallottál, hogy mitől is olyan vadítóan piros egy hagyományos vörös rúzs? A rúzsok intenzív vörös színét adó kármin egy amerikai rovar, egy kaktusz élőskődő az úgynevezett bíbortetű összepréselt testéből készül… cseppet sem vegán. Arról nem beszélve, hogy számos hagyományos ajakrúzs tartalmaz olyan színezékeket, melyeket alumínium vagy kátrány származékok képeznek .
Ha szívesen kipróbálnál egy egészségesebb vörös rúzs alternatívát, akkor válaszd az INIKA Organikus Vegán Ajakrúzsai közül az After Dark árnyalatot, amely egy vibráló piros árnyalat a fent említett ártalmas összetevők felhasználása nélkül.
Irritáló szempillaspirálok és szemhéjtusok
Előfordult már veled, hogy szemsminked elkészítése után nem sokkal, erőteljes könnyezést, viszketést esetleg csípő, égető érzést tapasztaltál szemeiden? A szempillaspirálok és szemhéjtusok az egyik legérzékenyebb szervünket veszélyeztetik. Mivel mind a szempillaspirál apró leforgácsolódó darabjai, mind a szemhéjtus részecskéi bekerülhetnek a szemünk felszínére is, ezért kiemelten fontos, hogy kizárólag tiszta, természetes összetevőkből készült változatokat használjunk.
Egy hagyományos szempillaspirál, vagy egy szemhéjtus többek közt olyan potenciálisan ártalmas anyagokat is tartalmazhat, mint;
a különböző parabének (methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben és isobutylparaben), tartósítószerek melyek meggátolják a különböző gombák és baktériumok elszaporodását kozmetikumainkban és sminktermékeinkben. Igen ám, de sajnos bőrirritációhoz, hormonzavarhoz sőt egyes kutatások szerint rákhoz (mellrák) is vezethet használatuk.
A formaldehid kibocsátó tartósítószerek a kozmetikumok eltarthatóságát hivatottak növelni, ám sajnos bizonyítottan rákkeltő hatásúak. A formaldehid sajnos a mai napig megtalálható a legtöbb körömlakkban, sőt gyakori összetevője a különböző szempillaragasztóknak is. Figyeld az összetevő listát és kerüld az alábbiakat; Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea (ez immun reakciót válthat ki, viszkető égető érzést okozhat) Quaternium-15 (erős allergén és rákkeltő anyag).
Nyomokban akár higanyt is (Thimerosal/Thiomersal magyarul tiomerzál). A tiomerzál egy szerves vegyület, amely etilhiganyt tartalmaz, oltóanyagok, gyógyszerek és kozmetikumok tartósítására, bakteriális és gombás fertőződésének megakadályozására szolgál. Sajnos gyakori összetevője – főként a vízálló – szempillaspiráloknak is. Ezt az összetevőt többek közt idegkárosodás, emésztési problémák illetve veseproblémák kialakulásáért tartják felelősnek, de szerepet játszhat –ebben az esetben- a látás romlásában is.
A túl jó illatú sminkszerek
Mindannyian kedveljük a finom kellemes illatokat és természetesen az illatos sminkszereket is. Igen ám, de az összetevő listán csak Perfume vagy Fragrance néven megjelenő elemek sajnos nagyon gyakran egy sor ártalmas, allergizáló vegyület kombinációját rejtik. A dolog kifejtése nem kötelező így számos nagy márka ezen a néven bújtatja megkérdőjelezhető összetevőit “ipari titokra” “titkos receptre” hivatkozva.
Számos mesterséges illatanyag kapcsolható össze olyan problémákkal, mint az asztma, különféle allergiák, bőr irritáció, kontakt dermatitisz, ekcéma sőt szélsőséges esetekben akár rák is. De a keverékekben sokszor a hormon és szaporítószervrendszerre káros ftalátok is megbújhatnak.
Mesterséges illatanyagok amiket jobb elkerülnöd:
-Butylphenyl Methylpropional, (közismertebb nevén Lilial) egy parfümökben és kozmetikumokban nagyon gyakran használt virágillatot kölcsönző összetevő. Potenciális bőrirritáló, allergiát, súlyos bőrgyulladást okozhat. Mivel képes utánozni a szervezetünkben található ösztrogént így felboríthatja a hormonháztartás működését is.
-Hidroxiizohexil 3-ciklohexén karboxaldehid (egyszerűbben Lyral) szintén egy rendkívül elterjed virágos illatjegyű komponens, amely igen erős allergén. Főként az amúgy is ekcémára hajlamos emberek tüneteit erősítheti fel.
-A Citrál egy természetes összetevő, ennek ellenére érdemes odafigyelni rá, ugyanis nagy töménységben erősen allergizáló hatású lehet. Míg testápolási kozmetikumokban (tusfürdők, testápolók) jelenléte nem számottevő, szájfényekben és rúzsokban inkább érdemes elkerülni.
-A Hexyl Cinnamal egy kamillaolajból kiválasztott illatanyag komponens, melyet szintén előszeretettel alkalmaznak különféle szépségápolási termékekben. Allergiát, kontakt dermatitiszt is kiválthat , és sajnos hiába származik természetes illóolajokból a bőrirritáló hatással akkor is számolnunk kell, így körültekintéssel érdemes használni.
Ne felejtsd el a tudatos szépségápolás már a vásárlásnál elkezdődik! Mindig nézd át a kozmetikumok, sminkszerek összetevő listáját mielőtt kosaradba landolnának, így később sok kellemetlenségtől megkímélheted magad.
A bejegyzést az INIKA Magyarország sminktanácsadója, és a The Sparkling Blueberry blog szerzője, Szőke Anna írta.