Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

10 legveszélyesebb összetevő a kozmetikumaidban

10 legveszélyesebb összetevő a kozmetikumaidban

Ha csak egy kicsit is foglalkoztat a természetes bőrápolás témaköre, akkor nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a hagyományos kozmetikumok számos, az egészséget is veszélyeztethető összetevőt is tartalmazhatnak.

 

A rengeteg bonyolult, idegen nevet és hatóanyagot képtelenség megjegyezni, ezért összegyűjtöttem azt a 10 legveszélyesebb összetevőt, amelyeket ha meglátsz az apró betűk között, akkor jobban jársz, ha a választott terméket inkább visszateszed a polcra.

A felsorolásból persze nem hagyom ki azt sem, milyen termékekben találkozhatsz az adott összetevővel, illetve milyen káros hatásai lehetnek.

 

10 legveszélyesebb összetevő a kozmetikumaidban

Ásványi olaj

Az ásványi olaj a kőolajfeldolgozás mellékterméke. Babaolajokban, hidratálókrémekben és a formázó zselékben egyaránt használják. Ugyan átmenetileg segít puhává és hidratálttá tenni a bőrt, filmréteget képez rajta, amely megakadályozza a bőr természetes méregtelenítési folyamatait.

Benzoil-peroxid

A benzoil-peroxiddal leginkább az aknék eltüntetésére, megszüntetésére hivatott kozmetikumok csomagolásán találkozhatsz. Rákkeltő hatású, dns károsodást okozhat. Belélegezve mérgező, irritálja a szemet, a bőrt és a légzőszerveket.

DEA, MEA, TEA

A dietanol-amint, valamint kapcsolódó vegyületeit, a monoetanol-amint (MEA) és a trietanol-amit (TEA) a kozmetikumok savas jellegének ellensúlyozására és az optimális PH érték fenntartása érdekében alkalmazzák. Elsősorban samponok, napvédőkrémek, szappanok és testápolók összetevői között találkozhatsz vele. Szem és bőrirritációt, ekcémát okozhat. A bőrön keresztül könnyedén felszívódik és elraktározódik a szervekben.

Ftalátok

Ugyan a lágyítókat az EU-ban és Kaliforniában betiltották a gyerekjátékok gyártása során, ennek ellenére számos parfümben, dezodorban és krémben a mai napig megtalálható. Használata korántsem veszélytelen, ugyanis akár máj-, vese- és tüdőkárosodást vagy rákot is okozhat.

Formaldehid

A formaldehidet tartósítószerként használják a kozmetikumokban. Szinte mindenféle termékben találkozhatsz vele, samponokban, szappanokban, tusfürdőkben, arcápolási termékekben stb. A bőrön keresztül könnyedén felszívódik, rákkeltő hatása már többféle rákbetegség kapcsán szóba került. A legjobb amit tehetsz az egészséged érdekében, hogy messzire elkerülöd.

Oxybenzon

Az oxybenzon leginkább a kémiai fényvédőkben található meg. A zsírszövetben felhalmozódva allergiát, hormonzavart, sejtkárosodást vagy akár alacsony születési súlyt is eredményezhet.

Parabének (Methyl, Buthy, Ethyl, Propyl)

A parabéneket a kozmetikumokban leginkább antibakteriális hatásuk miatt használják és tartósítószerként a legtöbb hagyományos kozmetikumban megtalálhatóak. Bár a parabének bizonyos élelmiszerekben természetesen is előfordulnak, a kozmetikai ipar szintetikus parabéneket használ, amelyek a bőrön keresztül felszívódva közvetlenül a véráramba kerülnek. A parabének az elsődleges nemi hormont, az ösztrogént utánozzák, egyes vélemények szerint közük lehet a fiatal lányok korai pubertálásához. A Methylparaben gyorsítja a bőr öregedési folyamatait és a mellrák szöveteiben is találtak már parabéneket. Jobb inkább elkerülni.

Polietilén-glikol (PEG)

A polietilén-glikol jellemzően hidratáló kozmetikumokban található meg emulgeálószerként. Bőrirritációt okozhat, a gyártási folyamat során pedig etilén-oxiddal és 1,4-dioxánnal szennyeződhet, amely rákkeltő hatású.

Sodium laureth sulfate, Sodium lauryl sulfate

Az SLS vagy SLES rövidítéssel is gyakran szereplő vegyület a hagyományos kozmetikai készítmények 90%-ban megtalálható. Szappanok, samponok, tusfürdők és tisztítószerek összetevője, amely a kellemes habzásról gondoskodik. Extrém szem és bőrirritációt okozhat, előállítása során pedig etilén-oxiddal szennyeződhet, amely egy ismert rákkeltő vegyület. Ha a kozmetikumaid kis mennyiségben is nagy habot adnak, akkor gyanakodhatsz, hogy az az összetevők között az SLS vagy az SLES is szerepel.

Triklozán

A triklozán szintetikus antibakteriális összetevő, amelyet előszeretettel használnak izzadásgátlók, szappanok, samponok és fogkrémek összetevőjeként. Könnyedén felszívódik a bőrön át és hormonzavart okozhat, a nyálkahártyán keresztül a szervezetbe kerülve pedig felhalmozódik és egészségkárosító hatása lehet. Az újabb kutatások szerint a triklozán tartalmú termékek túlzott használata részben az antibiotikum-rezisztens baktériumok megjelenéséért is felelőssé tehető. Növényvédőszerek összetevőjeként is használják, károsítva ezzel az egészséget és a környezetet, hiszen könnyedén felhalmozódik.

Nos, ezek után még van kedved a hagyományos kozmetikumokat használni vagy kipróbálnál valami természetesebbet?

Az oldal tetejére