Bio, organikus vagy natúr?
Bio, organikus, natúr… egyre több kozmetikumon találkozhatunk ezekkel az elnevezésekkel, de ez korántsem garancia a biztonságos összetevőkre. Attól ugyanis, hogy egy terméknek zöld a csomagolása vagy szerepel rajta a bio felirat, egyáltalán nem megkérdőjelezhetetlen a minősége.
Mi a különbség?
Jó, ha tisztában vagy az egyes fogalmak jelentésével és tudod, hogy mit érdemes még figyelni a hangzatos feliratok, megtévesztő grafikák és márkanevek mellett.
Natúrkozmetikumok
A natúrkozmetikumok esetében az elvárás, hogy az összetevői nagyrészt növényi eredetű összetevőkből álljanak. A bennük található természetes, bőrrokon anyagok, növényi olajok, zsírok és kivonatok támogatják a bőr természetes megújulását és puhaságának fenntartását. Ezek a készítmények nem tartalmaznak kőolaj-származékokat, szintetikus anyagokat vagy halott állatokból származó anyagokat. A kémiai úton előállított összetevők megengedettek, de ezek a bőrre és az egészségre teljesen ártalmatlanok. A natúrkozmetikumok nem ellenőrzött bio gazdálkodásokból származnak, ezért növényvédőszereket vagy - állati eredetű összetevő esetén - gyógyszer- illetve hormonmaradványokat tartalmazhatnak.
Bio- és organikus kozmetikumok
A bio és organikus minősítésű kozmetikumok előállításához döntő többségben ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagokat használnak, ezeket a összetevők között *-gal külön is jelölik. Ezek a termékek nem tartalmazhatnak hidrogénezett zsírokat és olajokat, genetikailag módosított összetevőket, az egészségre káros összetevőket, ásványi olajokat és származékait, szulfátokat, poliszorbátokat, szintetikus illat- és színezőanyagokat stb. Ne higyj azonban csak a bio feliratnak, akadnak ugyanis olyan gyártók is, akik kihasználva az egyre növekvő igényeket előszeretettel tüntetik fel tüntetik fel a feliratot a termékeiken.
Minősített biokozmetikumok
Ha megbízható minőséget keresel, akkor a legjobb, ha a biokozmetikumok csomagolásán a minősítéseket is megkeresed. Ugyanis csak ezzel garantálható, hogy a választott kozmetikum valóban megfelel a szigorú biominősítők előírásainak. Az ellenőrzött biokozmetikumok alapanyagait, gyártását, csomagolását, az állatvédelmi szempontokat, a konzerválószereket stb., ugyanis valamelyik neves ellenőrző szervezet (BDIH, Ecocert, NaTrue, Soil Association, Biokontroll stb. ) felügyeli. Bár a különböző minősítő szervezetek eltérő feltételeket vesznek figyelembe a minősítések során, abban mindannyian megegyeznek, hogy kizárólag ellenőrzött minőséget garantálnak. A minősítés ráadásul az adott termékre, nem pedig a termékcsaládra vonatkozik.
Te mi alapján választasz kozmetikumot?