Mitől vegán egy kozmetikum?
A vegán kozmetikumok kizárólag olyan alapanyagokat tartalmaznak, melyeknek semmi közük állatokhoz; ergo se nem állati eredetűek, se nem sérült meg élőlény létrehozásuk/begyűjtésük során, plusz nem voltak állatokon tesztelve. De hát miféle állati eredetű összetevő kerülhet egy kozmetikumba? - merülhet fel benned a kérdés. Nos lássuk: itt van például a mostanság igencsak felkapott kollagén, melyet állati csontokból nyernek ki, a méz, a méhviasz, a különböző tejkivonatok, a lanolin (azaz gyapjúzsiradék, ami tulajdonképpen a juh verejtéke ) vagy a kármin, mely kipréselt rovarokból kinyert színezőanyag és még sorolhatnám.
Ha környezettudatos életmódot folytatsz akkor azt is jó ha tudod, hogy számos vegán márkánál fontos a csomagolás milyensége is, annak etikus és újrahasznosítható mivolta, de ez nem feltétele annak, hogy egy kozmetikum elnyerhesse a Vegán Társaság (Vegan Society) minősítését. A hiteles vegán minősítést a kozmetikum csomagolásán található napraforgós logo jelzi.
Mi a különbség a vegán illetve a “cruelty free” azaz kegyetlenség-mentes megjelölések között?
Minden vegán kozmetikum egyben kegyetlenség-mentes is, tehát nem állati eredetű és létrejöttének semelyik szakaszában nem volt állatokon tesztelve. Azonban nem minden kegyetlenség mentes termék vegán. Ezért fontos, hogy mindig ellenőrizd az összetevő listát, illetve hogy keresd a minősítéseket igazoló logókat a kozmetikumok csomagolásán.
Bizonyára te is hallottál már a rendkívül megosztó állatkísérletekről, melyek során a különböző kozmetikum alapanyagokat vagy a már kész termékeket laboratóriumi körülmények közt kisállatokon (legtöbbször rágcsálókon, nyuszikon, tengerimalacokon és patkányokon) tesztelik különféle allergiás reakciók illetve egyéb “mellékhatások” felfedezése érdekében. A kisállatok ezek során a kísérletek során rengeteget szenvednek, de életkörülményeik sem a kísérletek előtt, sem azt követően – már ha egyáltalán túlélik őket - nem túl kedvezőek. A vegán és állatkísérletektől-mentes termékeket mindenféle lelkiismeret furdalás nélkül használhatod, hiszen sem összetevőik sem a végleges, kezedben tartott termék nem vett részt ilyen vizsgálatokban.
Az állatkísérletektől és kegyetlenségtől mentes termékek tanúsítványait a nyuszis logók – rózsaszín füles nyuszi, ugró nyuszi és a “not tested on animals” felirat fölött üldögélő nyuszi – jelzik, érdemes ezeket megjegyezni ugyanis számos márka csupán hasonló logók használatával “dobálózik” melyek megtévesztőek lehetnek a vásárlók számára. Ugyanis ezek nem jelentik azt, hogy az adott kozmetikum hivatalosan bevizsgált és valóban 100%-ban cruelty free.
A vegán kozmetikumok jobbak?
Felmerülhet benned a kérdés, hogy vajon a vegán szépségápolási cikkek vannak-e olyan jók, mint hagyományos társaik? Megnyugtatlak, nem csak hogy jók, de gyakran sokkal jobbak, mint a nem vegán versenytársaik. Különösen igaz ez, ha érzékeny, vagy pattanásokra hajlamos bőrrel rendelkezel, illetve ha fontos számodra, hogy természetes eredetű kozmetikumokat használj. Az állati eredetű összetevők gyakran túl soknak bizonyulnak az érzékeny bőr számára, sokszor eltömíthetik a pórusokat még több problémát okozva ezzel. A növényi és ásványi összetevők ezzel szemben könnyedebb és kíméletesebb megoldást nyújthatnak.
Ha pedig vegán sminkekről beszélünk, a legjobb példa az INIKA arra, hogy egy kizárólag tisztán növényi és ásványi összetevőkön alapuló smink márka is lehet olyan tartós, jól pigmentált és sokoldalú, mint bármelyik professzionális vetélytársa.
A bejegyzést az INIKA Magyarország Sminktanácsadója és a The Sparkling Blueberry blog szerzője, Szőke Anna írta.