Alapvetően 4 féle megoldás áll rendelkezésre, ha egy gyártó piros/vörös rúzzsal szeretne előrukkolni;
- szintetikus pigmentek
- kármin
- piros ásványok
- növényi eredetű pigmentek
A kozmetikai színezékeket további két nagy kategóriába sorolhatjuk: szerves és szervetlen pigmentek. Ebben az esetben a szerves azt jelzi, hogy a színezék kémiai szerkezete szénatomokat tartalmaz.
1. Szintetikus pigmentek
A szintetikus színezékeket gyakran használják a sminktermékekben, mivel élénk színt adnak, és képesek létrehozni a nagyon látványos piros/vörös árnyalatokat.
Az EU-ban jelenleg 153 különböző színezőanyagot engedélyeznek a kozmetikumokban, és ezek többsége szintetikus. Ezeket a szerves színezékeket kőolajból vagy kőszénkátrány-származékokból szintetizálják, amelyek mérgező nehézfémeket tartalmazhatnak. Bár a kozmetikumokban engedélyezettek, és amennyire csábítóan néznek ki, ugyanúgy néhány harsány neon-vörösnek megvan a maga csúnya oldala, ha az egészségünkről van szó.
Az olyan szintetikus vörös színezékeket tartalmazó sminkek, mint a floxin (CI 45410) és az eritozin (CI 45430), a fény hatására reakcióba lépnek a bőrünk fehérjéivel, szabad gyököket generálva - ami idő előtti bőröregedést okozhat. Egyes szintetikus színezékek bőrgyógyászati problémákat okozhatnak. A sminkekben használt vörös színezék Brilliant Lake Red R (CI 15 800) több beszámoló szerint bőrérzékenyítő hatású.
A szintetikus sminktermékek lehetnek vegánok (és természetes eredetű összetevők helyett mesterséges vegyi anyagokból készülhetnek), és sok natúr sminkmárka használ egy csipetnyi szintetikus színezőanyagot, hogy élénkvörös színt érjen el az egyébként tiszta formulákban.
2. Kármin piros
A kármin egy szerves (és természetes!) színezőanyag, amelyet élénk vörös árnyalatok eléréséhez használnak. De lehet, hogy etikai megfontolások miatt nem ez a legjobb megoldás. A kármin állati eredetű összetevő, amelyet őrölt, szárított trópusi rovarokból - a cochineal bogarakból - állítanak elő. 1 kg kármin előállításához akár 100 000 bogárra is szükség van. Nyilvánvaló okokból a kármin nem vegán vagy állatkísérlet-mentes összetevő, annak ellenére, hogy a természetes és/vagy bio minősítésű szépségápolási termékekben engedélyezett és széles körben használják.
3. Piros ásványok
A vörös vasoxid egy nagyon gyakori szervetlen pigment, amelyet bronzos vörös szín eléréséhez használnak. Ez az a pigment, amely az alapozóknak rózsás alapszínt ad. Ezeknek a színezőanyagoknak az árnyalata a gyártási eljárástól és a szemcsemérettől függ - végtelen földszínű árnyalatokat érhető el velük - a természetes rózsás nude árnyalatoktól a mély gesztenyebarna vörösekig.
A vas-oxidok szervetlen ásványi pigmentek, amelyek a természetben gyakran előfordulnak, és széles körben használják őket élelmiszer- és sminkszínezékként. A szerves-szintetikus színezékekhez képest a vas-oxidok biztonságosak, stabilak és nem allergizálnak. Ez az opció vegán, állatkísérlet-mentes és a Mádara is használja a termékeiben!
Ezt a színezéket találod a MÁDARA Glossy Venom hidratáló ajakfény - Vegan Red árnyalatában!
4. Növényi eredetű pigmentek
Végül, de nem utolsósorban - az innovatív növényi alapú pigmentek. Ezeket a természetes vöröseket növényekből nyerik, és élénk, világos és vibráló klasszikus vöröseket is elérhetnek velük.
Ezek a színezőanyagok nem csak 100%-ban természetesek, és élénk árnyalatokat hoznak létre, de sok közülük erős antioxidáns is. Bizonyos antioxidánsok mély lila és vörös árnyalatokat kölcsönöznek a növényeknek, például az antociánok adják a kék áfonya, a vörös áfonya intenzív lila és vörös színét. Helyileg alkalmazva az antociánok segítenek semlegesíteni a szabad gyököket, és visszafogják a bőr korai öregedését.
A legnagyobb kihívás - a növényi eredetű pigmentek beépítése a szépségápolási formulákba, ami komoly kutatást és bonyolult technológiai folyamatot igényel, mivel ezek a pigmentek akkor mutatnak a legjobban, amikor a sejtek belsejében vannak. Sejten kívül érzékennyé válnak a külső változásokra, például a fényre, a hőmérsékletre, a pH-szintre stb. Ez az oka annak is, hogy az őszi levelek lenyűgöző vörösből barnává változnak, hogy ajkaink miért válnak lilává, miután vörösbort kortyoltunk.
A MÁDARA termékfejlesztő csapata tehát mindenképpen megérdemli a tapsot, amiért ezt az ambiciózus álmot valóra váltották! A Glossy Venom HIdratáló ajakfény - Ruby Red színben - a legelső ikonikus vörösük, amely a növényi eredetű pigmentek nagy erejével bír, szintetikus színezékek és kármin nélkül.
Ha mégis a klasszikus rúzsokat kedveled, a Velvet Wear Matt krémes ajakrúzs kínálata két kompromisszummentes vörös színnel bővült! A klasszikusok iránt elkötelezettek számára tökéletes a Vintage Red #38 árnyalat mélyvörös, hűvös alaptónusokkal, míg a Sassy #37 egy finom, visszafogott bogyóvörös árnylat, amely bármilyen megjelenést feldob.
Ezeket az időtlen árnyalatokat gondosan, retekből és szappanfából származó növényi eredetű pigmentekkel állították össze, hogy egyszerre legyenek vörösek, természetesek és 100%-ban vegánok. Ez a MÁDARA Organic megközelítése az egyetlen olyan ajakszínhez, amely sosem megy ki a divatból!
Forrás: https://www.madaracosmetics.com/en/blog/all-shades-of-red-2022
Vásárold meg a Mádara újdonságait,válaszd ki a számodra megfelelő árnyalatot! >>>>