Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, évről évre egyre többen szólítják meg nőtársaikat ilyenkor azzal: ideje odafigyelniük magukra! Most mi is csatlakoztunk ehhez a kezdeményezéshez, mert úgy érezzük, felelősséggel tartozunk Értetek.
A rettegett mellrák: Te is észreveheted a tüneteket!
Fontos adat, hogy a mellrákkal kezeltek közel felénél a betegek saját maguk vették észre az első tüneteket. Érdemes időről-időre tükör előtt állva, majd fekvő helyzetben is felemelt kézzel, lassan végigtapogatni a mell teljes felületét és a hónalj környékét. Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalatod magadon, habozás nélkül fordulj orvoshoz:
- Csomó a mellben, hónaljban, mellkason. A melldaganat nem fájdalmas, ezért ne tévesszen meg, ha nyomásra nem érzékeny ott, ahol csomót tapintasz. Ne várd meg, míg nagyobb lesz, rögtön fordulj vele orvoshoz. Ne aggódj, a csomók túlnyomó része pusztán jóindulatú daganat, de jobb minél előbb kivizsgáltatni!
- Mellbimbó elváltozása. Alakja, formája, színe, a körülötte lévő bőr tapintása, külleme. A mellbimbó váladékozása szintén a tünetek közé tartozik.
- Változások a mell bőrfelületén, furcsa behúzódások, különösen a mellbimbónál.
Fontos: a mellvizsgálatot mindig a menstruációdat követő időszakban végezd el!
Ne aggódj azon, mit fog szólni a nőgyógyászod, ha egy kis csomó miatt keresed fel. Ha csak egyetlen apró dolgot is észreveszel, bátran és bizalommal fordulj hozzá. Mi magunk is rendszeresen végzünk önvizsgálatot, tapasztalatból tudjuk, hogy eleinte mennyire kínos és furcsa lehet, de véletlenül se egy feszélyező érzésen múljon az egészséged! A mellrák gyógyítható, de ehhez fontos, hogy minél előbb kezdjék meg a kezelést.
Az önvizsgálatot javasolt havonta elvégezni, orvosi szűrővizsgálatra 20-39 éves kor között 2-3 évente, 40 éves kor fölött évente ajánlott menni.
Meg lehet-e előzni a mellrák kialakulását?
Nincs egy biztos recept, sem mellrák elleni oltás, de tény, hogy bizonyos életmódbeli változtatásokkal jelentősen csökkentheted a mellrák kialakulásának esélyét. Különösen fontos ezekre figyelned, ha a családodban fordult már elő emlődaganatos megbetegedés, a hajlam ugyanis örökölhető.
A legfontosabb változtatások, amikkel sokat tehetsz egészségedért:
- kerüld az alumíniumtartalmú dezodorokat és a formaldehidet, parabéneket tartalmazó kozmetikumokat
- tisztítószereidet is cseréld minél természetesebbre, igyekezz vegyszermentes környezetet kialakítani magad körül
- az egészségre káros szokásokat (legfőképp a dohányzást) minimalizáld, majd lassan hagyd el
- fogyassz minden nap zöldségeket és gyümölcsöket is, idénynek megfelelően
- legalább hetente háromszor iktass be egy aktív, intenzív edzést
És még valami, ami elengedhetetlenül fontos: beszélgess erről a barátnőiddel, családoddal! Csatlakozz Te is hozzánk októberben, beszéljünk együtt erről a fontos témáról, vigyázzunk jobban Önmagunkra és egymásra is!